Farkasemberek
Ciklonani 2005.07.16. 16:44
FARKASEMBEREK
A farkasember szintén a horrorfilmek és a Halloween-partik állandó szereplője Amerika-szerte, akinek folklórból hozott, hagyományokon alapuló örökségét a média már súlyosan öszszezagyválta. Amikor egy mai amerikai azt a szót hallja, hogy farkasember, esetleg eszébe jut Lon Chaney a Farkasemberből: félig levetett ruhákba burkolt emberalak, vicsorgó, félig emberi arc, vedlett szőr, amely minden látható felületet beborít. Ez az alak Dr. Jekyll és Mr Hyde kicsit vicsorgóbb változata, a korai horrorfilmek legspeciálisabb effektjeinek szülötte volt. Ezzel ellentétben a folklórban a farkasember olyan férfi vagy nő, aki teljes egészében farkassá változott.
Ez az elgondolás elsőre kicsit bizarrul hangzik, hiszen a folyamat maga, hogy egy ember fizikailag farkassá válj on, a csontok, az izmok, a belső szervek olyan masszív átalakítását követelné meg, amire még a legfejlettebb orvosi beavatkozások is képtelenek. Még ha valami eszelős genetikai felfedezés lehetővé is tenn é, a műtét hónapokat venne igénybe, nem pedig néhány percet, ahogyan az a néphagyományban él. Így érthető, hogy a farkasemberekről és az egyéb alakváltoztatókról szóló legendákat miért minősítették badarságnak a tudósok több száz évvel ezelőtt.
Mégis azt álIítjuk, az ítélet félreértésen alapult. A folklór és a mágikus hagyományok farkasemberekről szóló történetei nem állítják azt, hogy az ember fizikailag is farkassá változik. Ha figyelmesen olvassuk ezeket, egyértelművé válik, hogy itt Talami egészen másról van szó.
Alakváltás
A kritjkus pont, amelyet meg kell érteni, hogy az alakváltás nem fizikai átalakulást jelent. Ez természetesen nem új felfedezés. Majdnem mindenki, aki a középkorban vagy a reneszánszban a farkasemberről írt, úgy gondolta, az ember fizikailag képtelen farkassá válni, és aprólékosan kielemezte, hogy a lycantropia (amikor az ember állatnak képzeli magát) puszta hallucináció-e vagy valami jóval összetettebb folyamat. A modem mágia újjászületésének első jelentős alkotása, Eliphas Lévi Transcendental Magic (Transzcendentális mágia) című könyve a mi gondolatmenetünkhöz hasonlóan vizsgálja az alakváltás jelenségét.
Ugyanezt az elgondolást más, mai, a lycantropiával kapcsolatos munkákban is megtalálhatjuk. Sokszor a farkasember emberi teste onhon, ágyban vagy egy bokor alatt összegömbölyödve, az erdőben aludt, mialatt farkas Énje az éjszakában prédára lesett. Más esetekben a farkasbőr, mint valami ruha, úgy burkolta be az emberi testet, és nem mindig teljesen. Középkori krónikákban számos, Benoist Bidel esetéhez hasonló történetet olvashatunk, aki halálos sérülést szenvedett, miközben megpróbálta húgát megmenteni a farkasember karmai közül, és aki utolsó leheletéveI még elmondta, hogy a támadó mellső lábai olyanok voltak, mint egy szőrrel borított emberi kéz.
Az átváltozás módjáról szóló beszámolók változatosak. Az az elgondolás, amelyet a horrorfilmek is népszefŰsítettek, hogy az átváltozás magától következik be, holdtöltekor, egész Európa néphagyományában megtalálható, de nem az egyetlen elmélet. Egy 16. századi történetíró, Olaus Magnus szerint, a skandináv farkasemberek egy pohár világos sör felett egy bizonyos varázsigét mormoltak, majd kiitták korsójukat. Ugyanekkor Nyugat-Európában és a szláv népeknél a farkasember varázskenőccsel dörzsölte be testét, majd farkasprémet vagy farkasbőrből készült övet öltött magára. Számos lycantropiával foglalkozó feljegyzés szerint az alakváltás szertartásának részeként a vérfarkas varázsigét kántált vagy szavalt.
A kenőcs, amelyet a beszámolók emIítenek, figyelemreméltó dolog. Számos utalást olvashatunk arról, hogy a hallucinogén drogok fontos szerepet játszottak a farkasemberhagyományban, és kétségtelen, hogy a néhány, fennmaradt kenőcsrecept erősen hallucinogén füveket tartalmaz, mint például nadragulyát, sisakvirágot, beléndeket és társaikat, csupa olyan növényt, amelyet a középkori boszorkányok is előszeretettel használtak "reptető főzetük" elkészítéséhez. (Azonban vigyázzunk, ezek a növények rendkívül veszélyesek, szívinfarktust és azonnali halált okozhatnak. Ha valaki úgy dönt, maga is szívesen kipróbálná a farkasemberlétet, ennek jóval biztonságosabb módszerei is vannak.)
A visszaváltozás folyamatának szintén számos lehetősége volt. Azokban a hagyományokban, ahol a farkasbőrből készült öv szerepelt, elég volt az övet kicsatolni, és máris újra ember lett a farkasból. Számos forrás szerint a farkasnak ahhoz, hogy emberi alakot ölthessen, előbb folyóvízben kellett megmártóznia. Megint más hagyományok szerint egyedül az alakváltó akaratán múlt, mikor lett ismét ember.
Azok a módszerek is lényegesek, ahogyan az emberek a farkasemberek ellen védekeztek. A rémfilmekből jól ismert klisé, hogy a farkasember kizárólag ezüstfegyverrel győzhető le, feltűnik egy-egy forrásban, mások szerint viszont bármilyen fémből készült fegyver megfelel a célnak, sőt, egyesek úgy tartják, hogy a farkasember nem erősebb egy közönséges farkasnál. Francia és kelet-európai forrásokban pedig azt a különösen fontos észrevételt olvashatjuk, hogy a hideg vas azonnal visszaváltoztatja a farkast emberré.
|