Tündérek
Ciklonani 2005.07.16. 17:17
TÜNDÉREK
Ebben a fejezetben talán még a szörnyetegek közön is a legérdekesebb és minden bizonnyal a legfurcsább lényekkel foglalkozunk. Erre azonban a mai, populáris kultúra adalékaiból nem lehet kóvetkeztetni. Ugyanis a modern, üres Hallooween-kultúra őket torzítona el a legjobban valamennyi szörny közül.
A félreértés már magával az elnevezéssel kezdődik. A tündér angol megfelelője, a fairy vagy faery a fatare 'elbűvölni' latin igéből ered, amely egy tudatállapotot, helyzetet jelöl, valamint magát a bűbájt is. Ugyanez az eredete egy másik angol szónak, afaynek is, amely egyszerre jelent 'elbűvölt' és 'elbűvölő lényt'. Mi a tündér szót az utóbbi értelemben fogjuk használni. Mind a fay, mind.a faery a normann hódítás után került be az angol nyelvbe, ahol két régebbi szó, az elj és az elfhame szinonimájává vált.
Ugyanez a félreértés jellemzi kultúránk elképzelését arról, hogy miként néznek ki a tündérek, mert még modern formájukban is nagyon könnyen változtatnak alakot, így nem könynyű megállapítani, milyenek is valójában. Manapság a tündért legtöbbször apró, emberi lényként, többnyire nőként ábrázolják, helyes kis szárnyacskákkal. Könnyen felismerhető hegyes füleiről, homlokán viselt kis antennáiról. A felszerelést tüllruha, alkalmanként varázspálca, tetején kis csillaggal egészíti ki.
A tündérek egy másik típusának az év másik szakában érkezik el a szezonja, mivel a tündérek az egyetlen olyan, hátborzongató lények, akiknek sikerült kitörniük októberből, a szörnyek havából. Minden márciusban, Írországban megjelenik egy manó, aki smaragdszínű ruhát visel, olyat, amilyet Viktória-korabeli munkások hordtak ünnepnapon, ezenkívül pipázgat, lóherét szedeget, vagy pedig furcsa, arannyal teli fazék mellett hűsöl. Ha tovább forgatjuk az év kerekét, a manók egy másik változatával találkozunk, aki a Mikulás felügyeIete mellett játékot készít az Északi-sarkon.
Az alacsony termeten, a régimódi ruhán és a csalafintaságon kívül nehéz bármi kapcsolatot találni a pillangószárnyú, fátyolba öltözött kislány, a köpcös ír manó és a karácsonyi -játékgyártó között. Akkor se kapnánk túl sok segítséget, ha modern társaikhoz fordulnánk, akik J. R. R. Tolkien fantáziájában születtek, és másolataik azóta is uralják a mai fantáriajátékok iparát.
Középfölde bölcs és mágikus elfjei, robosztus manói, erős, ae buta trolljai, és kegyetlen orkjai mind-mind Tolkien élénk képzelőerejének termékei, de semmi közük a hagyományos röndérekhez. Viszont megjelenésüktől kezdve, több száz hasnnló lényt inspiráltak a hozzájuk kapcsolódó fantáziakönyvek és szerepjátékok világában. Mivel társadalmunkban jelentős az átfedés a fantázia birodalma és bizonyos alternatív szubkultúrák között, ahova Tolkien alakjai nagymértékben beépültek, így sokaknak, akik igazából érdeklődnének a tündérvilág iránt, teljesen téves elgondolásaik vannak arról, milyenek a tündérek, hogyan viselkednek, hogyan viszonyulnak az emberek világához.
Végeredményben tehát a tündérvilágot a tévhitek sűrű köde borítja, ami helyénvaló, ha azt nézzük, hogy a tündérek egyik tipikus bűvészmutatványa az, hogy felszívódnak a ködben. Úgy tűnik, ahhoz is bűvészmutatvány kell, hogy a ködben tájékozódni tudjunk, és valahogy kikeveredjünk belőle. Szerencsére, a nyugati mágikus hagyományok ehhez tudnak bizonyos támpontokat adni.
|